Perşembe, Aralık 11

Elif Gibi Sevmek Kitabı(Eleştiri İçerir)


Merhabalar,

"Elif Gibi Sevmek" adlı kitabı hepimiz duymuşuzdur kulak aşinalığımız var bu cümleye. Hiç yoksa bir kitapçıda, hiç yoksa sosyal ağlar üzerinde paylaşılan yazıları ve sözleri ile bende ilk baskısını alıp şimdi gördüğüm üzere 93. sayfasına kadar okumuşum. Peki tümünü okumadığım bir kitap hakkında nasıl oluyorda iyi ya da kötü bir eleştiri yapabiliyorum ?

Bunun iki yolu vardır;

İstanbul'a gidecek otobüse binip ankaraya ulaşamazsınız bu mantıken yanlıştır.

Ben Ankaradayım deyipte istanbul'da da olamazsınız buda yanlıştır. 

Peki ne demek oluyor bunlar ? Şöyle ki kitap hep aynı yere gidiyor nereye gitse Elif adında bir abla karşımıza çıkıyor tabi burda tasavvufi bir aşkta mevcut ki buda okuyucunun ruhuna dokunmuyor değil o şekilde harmanlamış abimiz. Evet sorabilirsiniz bir aşk kitabı nereye gitmeliydi ?  Bence bir aşk kitabı farklı açılardan yaklaşmalıydı aşka farklı açılardan ele almalıydı seveni, sevileni, dik duranı ve dahi eğileni. Abimiz eğilmemiş ama dik duran şahıs ablamız görünüyor burda gizemli bir aşk tadı katmış lakin laf dönüp dolaşıp aynı yerde "elif gibi sevdim" sözü sürekli tekrar edilmiş buda klişe bir duruma getiriyor hem sözü hem kitabı. Sihirli olan az şey var kitapta halbu ki okuyucu sihirli kelimeler farklı heceler arar başları sıradan ortalara doğru bir kaç sayfada duyulmamış istisna cümle topluluğu karşılıyor bizi hoşumuza gitti desekte başta ki kelimeler sürekli insanı oyalıyor acaba bu cümleleri ben nerden duydum diyorsunuz. Oysa bir kitapta özgünlük arar okuyucu inanın kitabın tabiri caizse sihiri budur şairide şair yapan kendi kelimeleriyle kavuştuğu ve kavuşturduğu cümlelerdir. Can yücel'in birleştirdiği kelimeler oyalamıyor oysa bizi diğer bir satıra geçmek için can atıyor insan, göz bebeklerimiz koşarcasına okuyoruz Cemil Meriç'in satırlarını, bir ah çektiriyor Ümit Yaşar Oğuzcan'ın kelimeleri bize, paylaşa paylaşa bitiremiyoruz Turgut Uyar'ın yazıp çizdiklerini işte şair böyle olmalı. -ki zaten hepimiz acı çekeriz insan olarak lakin aramızdan 3-5 tane güzel yürekli adam sayfalara dökebilir böyle satırları, bu yüzden ŞAİR olmak diyoruz zor zanaat.

Lakin sert eleştirilerin ardından bir kaç güzel yanıda yok değil ilk başlarda okuduğunuz cümleler ve satır aralarında ki sözleri facebooktan mı araklamış yahut güzel söz sitelerinden mi çalmış diye düşünebilirsiniz.  Biraz kelime alıntısı olmuş ama ilerleyen sayfalara doğru bir özgünlük çöküyor şiirlerin üstüne duyulmamış kelimelerle donatılmış satırlar esir alıveriyor sizi hatta şu şiir içinde öyle diyebiliriz. 

Bknz.
Kitabı okumaya devam ediyorum sayfaların ortalarındayım şu an bitmemiş bir eleştiri olarak kalacak sanırım buda ama bir kaç birşey daha eklemek istiyorum bu konuda.


İyi reklamı yapılmış ve sosyal medya üzerinde sürekli güncel olarak paylaşılmasının yanında Bir Ümit Yaşar Oğuzcan, Can Yücel, Sebahattin Ali, Edip Cansever, Turgut Uyar, Ece Ayhan olamayacak kadar geride ve kıyaslanamayacak kadarda uzak diyebiliriz. Tasavvufi kelimeler ve iyi reklamla çok yol alan bu kitapta çekici satırlar olmasına rağmen şairin biraz daha kelime dağarcığını genişletmesi lazım gibi görünüyor. Dediğimiz gibi duyulmamış kelimelerle donatılmış bazı satırlarda güzel heceler ortaya çıkarmış ellerine sağlık bu şiir kimsesizliğinde yeni insanları görmek ve bu şiirlerin tadına bakmakta ayrı bir zevk olu[yor].

Sevgiyle.


0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.